LIST INTENCYJNY - 13.12.2009
W tym roku po raz czwarty odbędzie się Dzień Palenia Świec - Dzień Pamięci Dzieci które odeszły. Po raz czwarty święto to będziemy obchodzili w Krakowie, Warszawie i innych miastach, a po raz 13 na świecie. 13 grudnia o godzinie 19:00 zapalimy światełka pamięci, połączymy się sercem i myślami z naszymi dziećmi, które wierzę, że patrzą na nas i kochają nas. Każdy z nas, rodziców po stracie, na co dzień samotnie zmaga się z żałobą, żałobą nie przemijającą, gdyż nikt z nas nie chce zapomnieć. Często spotykamy się z niezrozumieniem, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy gorączka pędzenia na przód, wyścig o utrzymanie się w cywilizacyjnej maszynie spycha uczucia na plan dalszy. Im więcej mija lat od dnia śmierci naszego dziecka tym mniej osób jest gotowych z nami rozmawiać o nieobecnych. Mniej osób pamięta o rocznicach, nie wspomina się przy nas naszych dzieci. Nam odmawia się prawa mówienia o nich. W drugą niedzielę grudnia mamy możliwość razem przeżywać naszą żałobę, razem wspominać nasze dzieci, razem pomodlić się do nich, razem pamiętać, płakać i razem odnaleźć cel. Co roku coraz więcej rodziców przyjeżdża na mszę i co roku przekonujecie mnie w ten sposób, że ten czas jest Wam potrzebny. Dziękuję Wam za to z całego serca. Każdy kto przychodzi do Kościoła na Skałkę, każdy kto zapali światełko o 19:00, chociażby w oknie swojego domu jest z nami i współtworzy to święto. I za to Wam dziękuję. My przygotowujemy to święto w Krakowie, dzięki fundacji "Nasze Dzieci" święto odbywa się w Warszawie, dzięki rodzicom z www.stratadziecka.pl w Gdańsku, ale przypominam, że każdy z Was może takie święto przygotować w swoim mieście. Postaram się dołączyć wytyczne jak to zrobić, napisane przez organizację The Compassionate Friends.

W Krakowie w tym roku msza będzie 13 grudnia o godzinie 17:30, jak zwykle postaramy się o oprawę muzyczną. Po mszy jak co roku, wysłuchamy wierszy, zobaczymy projekcję ze zdjęciami, imionami i nazwiskami naszych Aniołków. Tu moja uwaga - w związku z tym, że nazwisk co roku przybywa, chcemy zrezygnować z ich wyczytywania, pozostawiając projekcję. Jeśli jednak uważacie, że to zły pomysł, proszę piszcie, jeszcze jest czas aby ingerować w nasz scenariusz. Również jeśli ktoś z Was ma jakiś wiersz, tekst, którym chciałby podzielić się z innymi rodzinami po stracie - proszę piszcie do nas. Po części uroczystej, około godziny 19:00, wyjdziemy przed kościół aby zapalić światełka dla Naszych Dzieci. Znicze będą przygotowane, możecie jednak przynieść ze sobą również światełka, czasem rodzice przynoszą świece z Chrztu swoich dzieci, aby na chwilkę ją zapalić. Jak co roku rozdamy Wam pamiątki. Jest jeszcze niespodzianka, zapewne napiszę o niej parę dni przed świętem, nie mogę jej zdradzić dzisiaj, bo nie mam stu procentowej pewności, że się uda. Co roku organizujemy też spotkanie dla rodziców, w salce (jak patrzymy na wejście do Kościoła, po naszej prawej ręce, z boku budynku klasztornego, schodami w dół). W salce można napić się gorącej herbaty, kawy, zapraszamy na coś słodkiego. Ale głównie zapraszamy aby pobyć chwilę ze sobą, wymienić się uwagami - to jak przebiegnie spotkanie zależy od Was, ja próbuję je tylko trochę rozruszać na początku.

Jeżeli chodzi o Święta w Warszawie i Gdańsku, to mam nadzieję, że organizatorzy podzielą się z nami szczegółami tego co będzie.

Proszę jeszcze o jedno - przysyłacie dużo maili z prośbami o wyczytanie imienia lub nazwiska dziecka podczas mszy, proszę precyzujcie prośby: czy chcecie, żeby Wasz Aniołek znalazł się tylko na Tablicy przed kościołem i podczas projekcji, czy również ma znaleźć się na stronie internetowej www.plomykdonieba.pl

Przypominam też, że lista z nazwiskami znajdzie się w Księdze Międzynarodowej, jak co roku ją wklejam. Staram się to uczynić przed godziną 16, albo jeśli nie zdążę to zaraz po powrocie do domu, czyli w okolicy godziny 23. Link do Księgi podamy Wam w dniu 13 grudnia 2009 roku. Możecie też sami w miarę dostępu do komputera wpisywać tam swoje myśli, swoje światełka dla Dzieci. Strona jest anglojęzyczna, ale spokojnie możecie wpisywać się w języku polskim pamiętając tylko o nie używaniu polskich liter ą, ż itp. Kolejna sprawa to zdjęcia. Co roku obiecujemy, że będą, a potem stoimy przed ogromnym dylematem czy i jakie zdjęcia możemy opublikować. Szczerze mówiąc nie mam pomysłu jak to rozwiązać. Piszcie do nas o Waszych potrzebach, postaramy się w miarę możliwości spełnić Wasze prośby. Do zobaczenia 13 grudnia.


List intencyny z roku 2008 - jako archiwum - List intencyjny 2008

List intencyny z roku 2007 - jako archiwum - List intencyjny 2007

List intencyny z roku 2006 - jako archiwum - List intencyjny 2006